Ekonomi

Çin Otomobil İhracatında Dünya Lideri Olma Yolunda

GUANGZHOU, 17 Kasım (Xinhua) — Yılın ilk 10 ayında otomobil ihracatında 3,9 milyon adede ulaşan Çin, bu yıl dünyanın en büyük otomobil ihracatçısı olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Çin Uluslararası Ticareti Teşvik Konseyi’ne bağlı Otomotiv Alt Konseyi lideri Wang Xia, Cuma günü açılan 21. Guangzhou Uluslararası Otomobil Fuarı’nda açıklama yaptı.

Wang, uluslararası ortam karmaşık ve karanlık olmasına rağmen Çin’in otomobil endüstrisinin uluslararasılaşma yönünde sağlam bir adım attığını söyledi.

Çin, ilk çeyrekte 1,07 milyon araç ihraç ederek ilk kez Japonya’yı geride bırakarak dünyanın en büyük otomobil ihracatçısı oldu. Yılın ilk 10 ayında ihracat hacmi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 59,7 arttı. 3.92milyon adede ulaştı.

Araç başına ihracat fiyatı da 2014’teki 85.000 yuan’dan 2023’ün ilk üç çeyreğinde 137.000 yuan’a (yaklaşık 19.100 ABD doları) yükseldi.

Wang, “2001 yılında Çin’in otomobil endüstrisi zincirinin ihracat değeri sadece 1,56 milyar ABD dolarıydı ve dünya genelindeki payı yalnızca yüzde 0,65’ti. Bu yılın ilk sekiz ayında bu rakam 122 milyar dolara yaklaşarak küresel ihracatı aştı.” Toplam.” “Yüzde 5,5’e ulaştı” dedi.

Wang, ekonomiyi istikrara kavuşturmayı, tüketimi teşvik etmeyi ve tüketici güveninin kademeli olarak iyileşmesini amaçlayan bir dizi politikanın uygulanmasıyla Çin otomobil pazarının yeni bir büyüme alanına ulaşacağını sözlerine ekledi.

haber-beytussebap.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu