Ekonomi

Kastamonu İnebolu’da Çiftçilere 20 Bin Biber ve 42 Bin Domates Fidesi Dağıtıldı

Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde çiftçilere domates, 20 bin biber ve 42 bin domates fidesi dağıtıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Tarım Arazilerinin Kullanımını Sağlama Projesi (TAKEP) kapsamında Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde çiftçilere fidan dağıtıldı. İnebolu İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen programda çiftçilere 20 bin biber ve 42 bin domates fidesi dağıtıldı. Atıl kalan arazilerin tarıma kazandırılması için yürütülen proje kapsamında daha önce de çiftçilere patates tohumu dağıtılmıştı. Seralarda dağıtılan fidanların yetiştirilmesi ve pazarlanması amaçlanmaktadır.

Fidan dağıtım programına İnebolu Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hülya Karaaslan ve çiftçiler katıldı.

“İnebolu’da seracılığı markalaştıracağız”

İnebolu’da örtü altıcılığı markalaştırmayı planladıklarını söyleyen İnebolu Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar, “Tarım en değer verdiğimiz dallarımızdan biri. Ülkemizin kalkınması için tarımı, köylüyü, çiftçiyi geliştirmemiz gerekiyor. Çünkü yemek asla ölmeyecek bir parçadır.Her gün yemek yiyoruz ve yiyeceğe ihtiyacımız var.Bu nedenle üretime ihtiyaç var ve bir şekilde göbek bağımızı kendimiz kesmek zorunda kalıyoruz.Bağımlı olamayız. Dışarıdan.Ukrayna-Rusya savaşı vardı ve musluklar kesildi.Buğdayın bir kısmını oradan alıyorduk ve buğday fiyatları fırladı.Türkiye olarak 4 mevsim yaşıyoruz. her türlü eserin yetiştiği cennet diyarında her şeyi yetiştir. Köylülerimizi desteklememiz lazım, tarımı desteklememiz lazım. Bunu İnebolu’da çok güzel bir şekilde yapmaya çalışıyoruz” dedi.

“20 bin biber, 42 bin domates fidesi desteği verdik”

İnebolu İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hülya Karaaslan, “Tarım Arazilerinin Kullanılmasının Etkinleştirilmesi Projesi çerçevesinde atıl arazilerin ve ekilmeyen alanların tarıma kazandırılması için yürütülen bir projedir. Biz bu projeye TAKEP diyoruz. Biz bu projeye TAKEP diyoruz. Daha önce tohumluk patates ürettik. 20 bin biber, 42 bin domates fidanı dağıtacağız. Bu fidanlar teknolojik seralarda yetiştirilmektedir. Dağıtım ve dikim aşamasından sonra İnebolu domatesi tarlalarınızda lezzet bulacak. Emeğinize büyük saygı duyuyorum. Fidanların İnebolu’ya hayırlı olmasını diliyorum” dedi. – KASTAMONU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu